1550nm Erbium doteret fiberforstærker ZOA1550HW

1550nm Erbium doteret fiberforstærker ZOA1550HW

Kort beskrivelse:


Produktdetaljer

Produktetiketter

ZOA1550HW-serien med høj effekt single mode EDFA er kendetegnet med lav støj, høj linearitet. Indbygget veludført CWDM integreret 1490nm / 1310nm datastrøm fra OLT og ONU til enkeltfibertransmission gennem EDFA, hvilket reducerer antallet af komponenter og forbedrer systemets ydelse og pålidelighed. Det tilbyder en fleksibel, billig løsning til CATV-dækning af store områder af storbyer og mellemstore byer.

ZOA1550HW-serien er udstyret med afsluttet APC, AGC, ATC-kontrol, fremragende design til varmespredning, der garanterer lang tids arbejde og stabil drift af PUMP-laseren. RJ45 på bagpanelet tilbyder SNMP-netværksinterface. Det brede LCD-display viser alle parametre for hele enheden og alarmerende. Laseren slukkes automatisk, hvis der mangler optisk strøm; det giver sikkerhedsbeskyttelse af laseren. Alle de optiske udgange er placeret på frontpanelet (kan være på bagpanelet, hvis kunden specificerer). ZOA1550HW-serien vedtager integrationsmetode til enkelttilstandspumpe, EDFA og flerpumper. Optimeret til støjsvag, muliggør klar transmission af video-, tale- og datasignaler. Dens støjtal og pålidelighed er meget bedre end dobbeltklædte Yb / Er forstærkere.

1RU-chassis, samlet udgangseffekt> 1000 mW, 8 optiske uplink-porte, til OLT + 8 1550 nm optisk port, gang 1310/1490 datastrøm.

2RU chassis, samlet udgangseffekt> 4000mW, maks. 32 uplink optiske porte, til OLT + 32 1550nm output optisk port, gang 1310/1490 datastrøm.

Funktioner

(1) Høj kvalitet: den tidligere klasse pumpe vedtager 980nm som lille signal til forstærkning, efterklasse vedtager 980nm multi-mode pumpe med høj effekt, optisk effekt er optimeret af software for at minimere støjtal for EDFA og få systemer til at opnå fremragende CNR .

(2) Fleksibilitet: indbygget højtydende switch strømforsyning, den kan arbejde ved 85 ~ 265Vac City Network Voltage samt en valgfri DC48V strømforsyning (forbehold krævet); automatisk køling af chassiskøling. Mekanisk køler (dobbelte blæsere) på bagpanelet hjælper med at skabe varmespredning og dermed beskytte pumpelaseren

(3) Intuitiv: Maskinen udstyret med mikroprocessor overvåger laserens arbejdstilstand, panelets LCD-vindue viser driftsparametrene.

(4) Netværkstype: Vælg Helhedsovervågningstranspondergaranti for at opfylde den nationale standard og være kompatibel med SCTE HMS-standarden, det muliggør overvågningsfunktioner for netværksadministration.

(5) CWDM: Indbygget veludført CWDM integreret 1490nm / 1310nm datastrøm fra OLT og ONU

Teknisk parameter

Ydeevne

Indeks

Supplement

Min.

Typ.

Maks.

CATV-bølgelængde (nm)

1540

1560

OLT-bølgelængde (nm)

1310/1490

1550 nm passerer bølgelængdetab (dB)

0,8

1550 nm
1310 / 1490nm pass bølgelængdetab (dB)

0,8

1310/1490 nm
Bølgelængdeisolering mellem 1490/1550 nm (dB)

40

CATV-indgangseffekt (dBm)

-8

3

 10

Samlet udgangseffekt (dBm)

26

41

Hver port udgangseffekt (dBm)

10

22

Antal udgangsport

8

32

Forskel mellem hver udgangseffekt (dB)

-0,5

0,5

Støjtal (dB)

4.5

6.5

System CNR forringelse (dB)

1

Pin = 6dBm
Polariseringsafhængighedsgevinst (dB)

0,4

Polarisering tilstand spredning (ps / nm)

0,3

Pumpelækage (dBm)

-30

Ekkotab (dB)

50

Optiske stik

SC / APC, LC / APC

Seriel grænseflade

INGEN

SNMP-interface

RJ45

Strømforsyning (220VAC) (V)

100

250

Valgfri -48VDC
Strømforbrug (W)

50

170

Arbejdstemperatur (° C)

-10

65

Opbevaringstemperatur (° C)

-40

80

Relativ luftfugtighed (%)

5

95

Størrelse (B) × (D) × (H) (″)

19 × 14,5 × 1,75

1RU

19 × 14,5 × 3,5

2RU
Bemærkning Alle enheder med forskellig udgangseffekt i ZOA1550HW-serien kan være i 2RU-kabinet.

Flere boliger

 q1 q2
q3 q4
q5  q6

  • Tidligere:
  • Næste:

  • Skriv din besked her og send den til os